İŞTE ATATÜRK

İŞTE ATATÜRK
Allah Kuran’da: “Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz ve gönlün hepsi bundan sorumlu tutulacaktır.” (17/İSRA/36) buyurmuştur. Atatürk de: “Türk Kuran'ın arkasında koşuyor; fakat onun ne dediğini anlamıyor, içinde neler var bilmiyor ve bilmeden tapınıyor. Benim maksadım; arkasında koştuğu kitapta neler olduğunu Türk anlasın” (Osman Ergin, Türk Maarif Tarihi 1-5, 1977 /A. Gürtaş, s. 41) demektedir.- "İŞTE ATATÜRK" PORTALINA GİRMEK İSTEDİĞİNİZDE YUKARIDAKİ RESMİ TIKLAYINIZ.

KONULARINA GÖRE KURAN MESAJI - (MKA): (10 E- KİTAP)


KONULARINA GÖRE KURAN MESAJI - (MKA): (10 E- KİTAP)(Teknik olarak buraya yüklenemeyen, içeriğine, baş tarafındaki içindekiler listesine / fihristine tıklayarak ulaşılabileceğiniz PDF formatlı E- kitapları, yüklediğim linkinden indirmeniz, size zamandan tasarruf ve araştırma kolaylığı sağlamanın yanında, ayrıca İnterneten bağımsız olarak da okumanıza imkan sağlayacağından, kitapları güncel linkinden indirmenizi öneririm- MKA)

İNCELEMEK İSTEDİĞİNİZ ANA KONU BAŞLIĞINI TIKLAYINIZ

BİRİNCİ BÖLÜM – İNANÇ / İNANIŞ / AKAİD KONULARI (İSLAMIN / MÜSLÜMANLIĞIN TEMEL BİLGİLERİ VE İMAN):


3. E- KİTAP: KUR'AN MESAJI: RESUL KUR’AN’IN TEBLİĞİ – III. DİN

4. E- KİTAP: KUR'AN MESAJI: RESUL KUR’AN’IN TEBLİĞİ – IV. İTİKAT


İKİNCİ BÖLÜM – EYLEM / TUTUM VE DAVRANIŞ / AMEL KONULARI (İSLAMIN / MÜSLÜMANLIĞIN ŞARTLARI VE AMEL RÜKÜNLERİ):


5. E- KİTAP: KUR'AN MESAJI: RESUL KUR’AN’IN TEBLİĞİ – V. İBADET

6. E- KİTAP: KUR'AN MESAJI: RESUL KUR’AN’IN TEBLİĞİ – VI. AHLAK

7. E- KİTAP: KUR'AN MESAJI: RESUL KUR’AN’IN TEBLİĞİ – VII. TOPLUMSAL DÜZEN VE HUKUK


ÜÇÜNCÜ BÖLÜM - VAHYE DAYALI DİĞER KONULAR:


8. E- KİTAP: KUR'AN MESAJI: RESUL KUR’AN’IN TEBLİĞİ – VIII. HZ. MUHAMMED (SİRET)

9. E- KİTAP: KUR'AN MESAJI: RESUL KUR’AN’IN TEBLİĞİ – IX. TARİH VE KISSALAR

10.E- KİTAP: KUR'AN MESAJI: RESUL KUR’AN’IN TEBLİĞİ – X. MESELLERİÇERİK HAKKINDA FİKİR VERMESİ İÇİN I VE II KİTAPLAR YÜKLENMİŞTİR.

İNCELEME VE BAŞVURU KAYNAĞI OLARAK KULLANILMASI, PDF FORMATLI BU 10 E KİTAP İLE ÇOK DAHA KOLAY VE YARARLI OLDUĞUNDAN, BÜTÜN OLARAK BİR E-KİTABIN TAMAMINI GÖRMEK VE GEREĞİNCE OKUMAK İSTEYENLER, AŞAĞIDAKİ LİNKTEN  İNDİRMELİDİRLER.

ATATÜRK VE RESUL KUR'AN - (MKA) (41 E- KİTAP) İÇİN GÜNCEL İNDİRME LİNKİ:


ATATÜRK VE RESUL KUR'AN - (MKA) (41 E- KİTAP) İÇİN GÜNCEL İNDİRME LİNKİ:

https://kemaladal.blogspot.com.tr/2016/01/kurani-kurandan-ogrenmek-isteyenlere.html

Bu sayfada bu 10 kitabı görüntülemek ve indirmek isteyenler ise aşağıda linki tıklamalıdır.


KONULARINA GÖRE KUR'AN MESAJI: RESUL KUR’AN’IN TEBLİĞİ OLAN BU E KİTAPLARDAKİ, ANADİLİMİZE ÇEVRİLMİŞ OLAN ARAPÇA KUR'AN'DAKİ AYETLER, KUR'AN'IN BİZE KILAVUZLUĞUDUR:


KUR’AN’IN KILAVUZLUĞU:

Kur’an’ın kimlere  kılavuz olduğunu, gene Kur’an şöyle söylüyor:


Ki onlar, gayba inananlar, namazı kılanlardır. Ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden, başkalarına pay çıkaranlardır.
Hem sana vahyedilene hem de senden önce vahyedilene inananlardır onlar. Âhıreti gereğince kavrayıp anlayanlar da onlardır.
İşte bunlardır Rablerinden bir hidayet üzere olanlar, işte bunlardır gerçek anlamda kurtuluşu bulanlar.” (2/Bakara/3-5)

“Gerçek anlamda kurtuluşu bulmak isteyenler” ve / veya “Kuran’da ki İslam”ı kaynağından öğrenmek isteyenler içindir Kur’an…


KUR’AN’DAKİ GERÇEK VE ALGILANAN RİVAYET:


Şüphesiz ki “Gerçek” değişmez. Değişik ve değişebilir olan insanların “Gerçek”leri algılayış, anlayış ve kavrayış şeklidir; “Gerçek”lerden anladıklarıdır. 

Bundan hareketle, dış  etkilerinden arındırabilmek niyet ve maksadıyla, “Kur’an’ın Mesajı” sadece konu başlıkları altındaki anadilimize çevrilmiş (Türkçe) “Kur’an Ayetleri”yle verilmiştir.

Resul Kur’an’ın tebliği ile, kişilerin kendilerinin önceden bildiği Kur’an’ mesajını karşılaştırıp tekrar değerlendirmek; okuyup, gördüğü  “Ayetler”i kendi akıl ve gönülleri / kalpleri ile yorumlamak, insanların kendi kişisel seçim, tercih ve sorumluluğundadır.

Kur’an – ı Kerim’in kapsamı içindeki ana konular ile alt konu başlıkları ve bu başlıklar altında bulunan ilgili ayet gurupları, çoğunlukla Prof. Hüseyin Atay ve Prof. Yaşar Nuri Öztürk’ün Kuran Meallerinin fihristlerinden alınmış, bir kısmı da tarafımdan diğer Türkçe mealler taranarak, tüm konular yeniden özgün derleme yapılarak oluşturulmuştur.

Bütün ayetlerin Türkçeye çevirisi, Prof. Yaşar Nuri Öztürk’ün Kuran Mealinden alınmıştır. Konuların ve alt konuların açıklamasından (tefsir / yorum) özellikle kaçınılmış ve konu / alt konu gurubundaki ayetlerin konu başlığı ile irtibatlandırılarak yorumlanması “nasip sahipleri” ne bırakılmıştır.

Ancak, Bu bağlamda, Kur’an’ın doğru anlaşılmasında, ayetlerin lafzı kadar, Kur’an’ın bütüncül anlatımı, ilke ve hedefleri, (ana mesajı), Hz. Peygamberin açıklama ve uygulamasının ayrı ayrı önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Şahısların kendi kişisel yorum ve tercihlerinin, Kur’an’la irtibatlandırıp onları Kur’an’ın mutlak hükmü olarak algılanıp, açıklanması ve bunlarda dayatılması, neticede birden fazla çelişik görüşün hepsinin “gerçek” olarak Kur’an’a dayandırılması yanlışlığını ortaya çıkarır ki bu sebeple: 

Kur’an'a nispet ettiğimiz sınırlı anlayışımız veya Kur’an’dan anladığımız, Kur’an’ın mutlak manası ve mutlak hükmü olarak gösterilemez.” kuralı unutulmamalı ve Kur’an’ın kılavuzluğunda konular Kur’an’dan öğrenirken bu husus devamlı olarak dikkate alınmalıdır.TAHKİK İ İMANDA, HER MÜMİN KENDİNE MÜÇTEHİTTİR VE BU İÇTİHADI DA SADECE KENDİNİ BAĞLAR.


M. Kemal Adal

2 yorum: